Na výročných cenách Literárneho fondu žiarila aj TASR

TASR, 24. apríla 2013 13:31

Šéf domácej redakcie Richard Kvasňovský získal ocenenie za sériu rozhovorov k téme 20. výročia rozpadu federácie v rámci dlhodobého projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Vedúci Redakcie domáceho spravodajstva Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Richard Kvasňovský si dnes prevzal v bratislavskom Zichyho paláci Výročnú cenu Literárneho fondu (LF) za novinársku tvorbu v roku 2012. Redaktorka TASR Viera Kulichová získala prémiu. "Je to najväčšie ocenenie v mojej doterajšej novinárskej kariére, väčšiu poctu som doteraz nedostal," priznal Richard Kvasňovský, ktorý ocenenie získal za sériu rozhovorov k téme 20. výročia rozpadu federácie v rámci dlhodobého projektu TASR Osobnosti: tváre, myšlienky.
Foto: TASR

"Bolo to historické obdobie, bolo dobré, že sa pripomenulo, pretože si mnohí už nepamätali, čo všetko sa v tom čase dialo. Beriem to ako ocenenie pre celú redakciu, všetkých, ktorí sa na tomto projekte podieľali," dodal. K rozdeleniu Československa sa v rozhovore vrátila aj Viera Kulichová, ktorú LF ocenil aj za predvolebné rozhovory s politikmi. "Veľmi ma to teší a dúfam, že aj na budúce sa niečo takéto zopakuje. Som veľmi rada, že meno agentúry sa na takomto podujatí objavuje čoraz častejšie," poznamenala redaktorka TASR.

Výbor Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu LF ocenil viac ako dve desiatky žurnalistov slovenských elektronických a printových médií. Do súťaže prišlo celkom 200 príspevkov z oblasti spravodajstva, publicistiky a novinárskej fotografie, ktoré poslalo 108 žurnalistov.


Výročné ceny ďalej získali v kategórii publicistika Jozef Sedlák (Pravda Víkend), Hana Michalčíková (RTVS - Rádio Regina), Katarína Začková (RTVS - STV). V kategórii spravodajstvo cena nebola udelená. Rovnako si ocenenie LF nikto neodniesol ani v kategórii novinárska fotografia.

Prémie získalo 21 žurnalistov


Prémie za novinársku tvorbu za rok 2012 získalo v troch kategóriách celkom 21 žurnalistov. Za publicistiku to boli štyri prémie pre tlač a internetové médiá, ktoré získali Darina Kvetanová (Trnavsko), Vladimír Jancura (Pravda), Milan Čupka a Andrej Barát (Pravda) a Henrieta Ďurovová (Život). V rozhlasovej skupine uspeli Michal Herceg (RTVS), Ľubica Drutarovská (RTVS - Rádio Regina, Košice), Ladislav Polák (RTVS - Rádio Patria), Marcela Čížová a Miroslav Debnár (RTVS - Rádio Regina Banská Bystrica), Veronika Vaňková (RTVS - Rádio Devín) a Michal Čabák (RTVS - Rádio Slovensko). V skupine televízia patria prémie Ivanovi Bradovi (RTVS) a Martinovi Mozerovi (TV JOJ).

V kategórii spravodajstvo, v skupine tlač, internetové médiá dostal prémiu Jaroslav Vrábeľ (Korzár), za rozhlasové príspevky Linda Nagyová, Lucia Virostková (obidve RTVS), za skupinu televízia uspeli Ivana Ratkovská (RTVS) a Marek Vnenčák (TV Markíza). Jedinou odmenenou v skupine tlačové agentúry bola Viera Kulichová, redaktorka TASR.

V kategórii novinárska fotografia patrí prémia Jozefovi Jakubčovi (SITA), Márii Candrákovej (kultura.sme.sk) a Tomášovi Halászovi (dakujeme.sme.sk).

"Príspevkov bolo tohto roku dosť, ich kvalita celkovo mierne stúpla, ale nie v každej kategórii to bolo na cenu, čiže odovzdávali sme v niektorých iba prémie," uviedla pre TASR predsedníčka výboru Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu Literárneho fondu Klára Grosmannová. Podľa nej si tradične vysokú úroveň v súťaži udržiava rozhlas, sčasti televízia, bodujú príspevky investigatívne. "Už sa prebojovali v konkurencii celoštátnych médií aj niektoré regionálne médiá, čo je potešiteľné, pretože tú konkurenciu nezvládali doteraz ustáť," konštatovala s tým, že možno v budúcom roku budú mať regionálne médiá v súťaži vlastnú kategóriu.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring
Zóna verejného záujmu