Fotografi TASR M. Baumann a P. Neubauer žiarili na Slovak Press Photo

TASR, 4. októbra 2012 21:39

Martin Baumann zvíťazil v kategórii Šport a Pavel Neubauer v kategórii Aktualita.

Na snímke víťaz kategórie Šport - fotograf TASR Martin Baumann (vľavo) a víťaz kategórie Aktualita - fotograf TASR Pavel Neubauer (vpravo) Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 4. októbra (TASR) – Dve prvé ceny v premiérovej národnej súťaži fotografov Slovak Press Photo 2012 získali fotoreportéri TASR. Pavel Neubauer zvíťazil v kategórii Aktualita a Martin Baumann v kategórii Šport.

Na dnešnom slávnostnom vyhodnotení v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave si od prezidenta Ivana Gašparoviča hlavnú cenu Grand Prix J. M. Petzvala prevzal Maňo Štrauch (redakcia Trend) za fotografiu roka Posledný portrét majstra Kállaya.

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík odovzdal Cenu za celoživotné dielo vdove po Karolovi Kállayovi Zdenke Kállayovej. "Je to výraz úcty a vďaky za to, čo urobil pre slovenskú kultúru," zdôvodnil Sečík a veľkým potleskom sa pridala cela sála.

Grant Bratislavy v podobe štipendia v hodnote 2000 eur si od primátora Milana Ftáčnika prevzala študentka Laura Witteková. Počas roka bude fotiť premeny mesta a jej súbor sa stane pamäťou mesta.


Na snímke víťaz kategórie Aktualita - fotograf TASR Pavel Neubauer pri víťaznej fotografii Foto: TASR/Michal Svítok

Pavel Neubauer a prezident Ivan Gašparovič


"Prvú cenu som získal za fotografiu pána prezidenta pri čítačke príhovoru k národu, kde zle videl a rukami naznačoval posun čítačky. Pomáhal mu v tom aj hovorca a ja som vtedy stlačil spúšť," pre TASR zdôvodnil Neubauer víťazný záber Čarovanie pred prejavom. Na 2. mieste aktualít skončil Marián Kunc (Plus 7 dni, Pochod Rómov v Bratislave), na 3. mieste Tomáš Benedikovič (Sme, Robert Fico počas volebnej noci) a Čestné uznanie si prevzala Andrea Veselá (voľná fotografka, Dekréty paraolympionikom).

V kategórii Reportáž je poradie nasledovné 1. Maroš Herc (Nový čas, Gorila protesty v Bratislave), 2. Joe Klamár (voľný fotograf, Memorial Day), 3. Michal Smrčok (Plus jeden deň, Vytúžená bolesť).

Na snímke víťaz kategórie Šport - fotograf TASR Martin Baumann pri dvoch fotografiách z víťaznej série fotografií z LOH v Londýne Foto: TASR/Michal Svítok

Úspech Danky Bartekovej zachytil Martin Baumann


Je to pre mňa prvé veľké ocenenie a som z toho trošku mimo. Zvíťazil som sériou fotografií Daniely Bartekovej, našej bronzovej strelkyne z nedávnej olympiády," vyjadril prvé pocity Martin Baumann. Za ním bol 2. Joe Klamár (Boxing Las Vegas) a 3. študent Lukáš Smiešny (Skate).

Najlepšie portréty podľa medzinárodnej poroty nafotila mladá autorka Martina Kinčešová (Rebélia nemých tvárí mladej generácie), ktorá zvíťazila pred Martinom Marenčinom (voľný fotograf, Čakry – Ego – Klinická smrť a iné starožitnosti) a Matúšom Zajacom (Týždeň, Na pokraji).

Mária Candráková (voľná fotografka, Ijen Workers) bola prvá v kategórii Príroda, 2. skončil Tomáš Halász (voľný fotograf, Rybolov žralokov v Ománe), 3. Michal Šebeňa (Šarm, Osamelý stred v osamelom kruhu) a Čestné uznanie si prevzal Martin Purtz (Horehronské ráno).Kategóriu Umenie a svet šoubiznisu najlepšie zvládla študentka Mária Szabová (Život máme vo vlastných rukách). Za ňou skončil 2. Dušan Dukát (voľný fotograf, Bratislava) a 3. Michal Šebeňa (Šarm, Jan Saudek).

Odkaz Cyrila a Metoda pri príležitosti 1150. výročia ich príchodu na Slovensko víťazne zobrazil sériou fotografií Peter Župník (voľný fotograf). Z mladých autorov do 25 rokov a študentov žurnalistiky si prvenstvo odniesla Alexandra Galambová (Univerzita sv. Cyrila Metoda Trnava) fotografiami z Domova dôchodcov a sociálnych služieb v Rimavskej Sobote.


Súťažilo 130 fotografov


Celkove sa do premiérovej súťaže prihlásilo 130 autorov, ktorí zaslali 1515 fotografií. Podujatie sa konalo pod záštitou ministra kultúry SR Mareka Maďariča.

Výber najlepších fotografií je na výstave v Starej radnici Múzea mesta Bratislavy, kde potrvá do 28. októbra.
Všetko o agentúre
Spravodajský servis
Mobilné aplikácie
Videá
PR servis OTS
Fotografie
Audioservis
Archív a databázy
Monitoring
Zóna verejného záujmu